شیمیکده

شیمی وزندگی

نکات خانه داری

2)پاک کردن ظروف المینیومی

برای پاک کردن این ظروف می توانید از سرکه استفاده کنید چند قاشق سرکه ی داغ داخل ظرف بریزید ظرف شما کاملاً نو و درخشان می شود

3)
شستن ملافه

برای این که ملافه ی شما تمیز شسته شود ودر ضمن به تار وپود پارچه آسیب وارد نشود از مواد پاک کننده استفاده نکنید بلکه به جای این کار از پودر صابون و یا پودر رنده شده اشتفاده کنید به این صورت که ملافه ها را داخل ماشین لباس شویی بریزید سپس مقداری پودر صابون ویاتکه ای صابون رارنده کنید وداخل لباس شویی بریزید بعد از 15دقیقه شستن می بینید که ملافه ها بسیار تمیز شده اند بدون این که لکه ای داشته باشند
 
4)اگر لباس های شما بسیار کثیف شده اند می توانید از نوشابه ی گاز استفاده کنید به این صورت که یک شیشه نوشابه را همراه با پودر لباس شویی روی لباس های کثیف بریزیدو به طور معمول آن ها را بشویید خواهید دید که لباس ها چقدر تمیز می شوند

5)
تمیز کردن شیشه

بری بهتر پاک کردن شیشه ودر ضمن صرفه جویی در هزینه به جای شیشه پاک کن می توانید از محلول آب وسرکه (2قاشق غذا خوری سرکه )استفاده کنید وبا روزنامه و دستمال شیشه ها را پاک کنید .
 
6)
تمیز کردن وسایل چوبی

برای تمیز کردن وسایل چوبی مانند میز تلویزیون، کمد، ویترین، وغیره می توانید از روغن چرخ استفاده کنید به این صورت که چند قطره روغن چرخ برروی پارچه ی نرمی بریزید وبعد برروی میز ویا اشیاء دیگر بکشید می بینید که چقدر تمیز وبراق می شود وحتی باعث می شود که اشیاءچوبی خاک به خود نگیرد.
 
7)
تمیز کردن پله های سنگی

همان طور که می دانید وقتی پله های سیاه خانه تان را تمیز می کنید بعد از خشک شدن به صورت لکه های سفید روی پله نمایان می شود برای سیاه ماندن پله ها می توانید پارچه ای را آغشته به مقدارکمی گازوئیل کنید و به پله ها بکشید می بینید که پل ها براق می شود .
 
8)
تمیز کردن پشت تلویزیون یا وسایل برقی دیگر

همانطور که می دانید وسایل برقی مانند یخچال و تلویزیون هرچه خاک بیشتر بگیرند زودتر خراب می شوند برای دوام وسایل برقی از هوای جاروبرقی استفاده کنید هر دو هفته یک بار هوای جارو برقی را روی سوراخ های تلویزیون بگیرید تا خاک های داخل آن خارج شود اگر جاروی شما هوا ندارد از همان قسمت مکش هم می توانید استفاده کنید بااین روش خاک ها را جاروبرقی به داخل خود می کند .
 
9)
تمیز کردن اجاق گاز

اگر غذا یا شیر سر رفته است وتمیز کردن آن برایتان مشکل است کافی است مقداری رب گوجه فرنگی را روی لکه ها مالیده وشب تا صبح بگذارید بماند صبح با استفاده از یک اسفنج یا ابر نرم و مقداری آب گرم وصابون لکه ها را پاک کنید ملاحظه خواهید کرد که چقدر تمیز کردن اجاق گازتان به هین صورت راحت می شود.
 
10)
برای برطرف کردن برچسب از روی شیشه اتومبیل

برای کندن برچسب از شیشه اتومبیل می توانید از این روش استفاده کنید مقداری سرکه ویا آبلیمو را برروی اجاق گذاشته تابجوش اید سپس اسفنج را داخل سرکه یا آبلیمو زده وبر روی برچسب ها بکشید اگر چند بار این کار را تکرار کنید تمام برچسب ها کنده می شود .
 
11)
تمیز کردن عینک :

بری تمیز کردن شیشه ی عینک از چند قطره سرکه ویا الکل استفاده کنید چند قطره از آن را روی شیشه بچکانید وبادستمال کاغذی تمیز کنید .
 
12)
تمیز کردن( طلا):

می توانید تمام جواهرات خود را داخل ظرف ریخته مقداری آب وپودر لباس شویی ویا مایع ظرف شویی داخل آن ریخته به مدت چند دقیقه روی اجاق گذاشته تا بجوشد جواهرات شما مانند روز اول می شود .
 
13)
شستن لباس های استرج وکشی :

در نظر داشته باشید که هرگز این لباس ها را پس از شستن روی طناب آویزان نکنید زیراسرازیر شدن آب باغث کش آمدن لباس شما می شود وزیبایی خود را از دست می دهد به همین منظور همیشه بعد از شستن آن ها را در سبد گذاشته بگذارید تا خشک شود با این کار هیچ صدمه ای به لباس شما وارد نمی شود
 

+ نوشته شده در  چهارشنبه یکم آذر ۱۳۹۱ساعت 9:21  توسط مرضیه مهدوی حرمت  |